Školení o výběru školního batohu
1.8.2022 Poradna
Neudělejte školáckou chybu. A vyberte svému malému meatflyákovi stylový školní batoh, který bude nejen hezky vypadat, ale stane se pro něj parťákem na každý den na celý školní rok. Jak na to? Mrkněte na naše tipy a triky. A třeba se rovnou inspirujete i při výběru.
Ergonomie
Záda batohu
Většina školních batohů má záda polstrovaná pěnovým materiálem, díky kterému batoh netlačí, i když je narvaný k prasknutí. Toto polstrování plní i funkci výztuže. Při výběru batohu je dobré koukat na to, jak je polstrování členěno a jestli respektuje anatomii zad. Mezery mezi jednotlivými segmenty polstrování jsou důležité i z pohledu větrání hlavně v letním období.
Ramenní popruhy
I tady stojí za to myslet na situace, kdy batoh bude narvaný a často i plně zatížený. Ramenní popruhy by měly být dostatečně široké, tak aby se do ramen co nejméně zařezávaly a na druhou stranu aby nepřesahovaly úzká dětská ramena a zbytečně „nepřetahovaly“ ramenní klouby směrem dozadu.
Hrudní a bederní pásy
I když to není běžné a není to ani podmínka, doporučujeme pro školáky vybírat batohy vždy s bederním a hrudním pásem. Ty na rozdíl od turistických batohů neslouží tolik jako podpora a odlehčení přetížených ramen, mají ale možná ještě důležitější funkci. Správně nastavené popruhy totiž drží batoh na zádech dítěte ve správné pozici. Výrazně tak zmenšují riziko, že dítě batoh nosí „nakřivo“ nebo třeba takzvaně na zadku – s příliš povolenými ramenními popruhy.

Nadčasovost
Školní batoh svému dítěti dost pravděpodobně nekupujete jen na jeden rok. I když mu zrovna teď sedne, za rok můžete mít doma místo drobounkého páťáka o hlavu většího puberťáka. Dobré tedy je, když jsou všechny upínací prvky batohu nastavovací. A netýká se to jen ramenních popruhů a nastavování šířky bederního a hrudního pásu. Fajn je i to, když je hrudní pás posuvný ve vertikálním směru. Je potřeba dodávat, že u našich batohů tyhle vychytávky automaticky najdete? 😉
S nadčasovostí se pojí ještě jedna důležitá vlastnost – životnost. Konstrukci batohů MEATFLY jsme vychytali k dokonalosti tak, aby všechny nejvíc zatěžované prvky byly zesílené a riziko poškození bylo minimální. Nejvíc dostávají zabrat samozřejmě zipy a jejich švy (platí hlavně při přeplnění batohu) a samozřejmě i úchyty ramenních popruhů a horního poutka. Všechny tyto kritické prvky jsme při vývoji prověřili laboratorně opakovaným namáháním s batohem zatíženým deseti kilogramovým závažím.
Bezpečnost
Mrkněte, jestli má batoh, který chcete pořídit, reflexní prvky. Že je to jedno, protože bydlíte ve městě s pouličním osvětlením? Omyl! Reflexní prvky i ve městě sníží riziko sražení autem až o 76 procent. Stačí nepozorný řidič, který si vašeho malého meatflyáka nevšimne na přechodu. A opět platí, že je dobré myslet i do budoucnosti, školní batoh přece nekupujete na jeden rok. A to že váš junior nemá zrovna letos žádný kroužek od pěti do šesti, neznamená, že ho nebude mít za rok.
Reflexní prvky by měl batoh mít ze všech úhlů. Na batozích MEATFLY se snažíme reflexní plochu vždycky někam zakomponovat tak, aby na první pohled nebila do očí. Proto mají naše batohy reflexní třeba samotné logo, přezky, prošívání pásků nebo samotný vzor.
Praktičnost
Dřív nebo později se batoh stane pro školáka parťákem na celý den. Ráno do školy, odpoledne na kroužek… prostě je potřeba se sbalit do jednoho. Vnitřní členění je zkrátka důležitý parametr. Eliminuje sešity popatlané od svačiny, nebo třeba od bláta z kopaček. 😉
Všechny naše batohy mají oddělenou kapsu na notebook v „zádech“. U standardních a nejoblíbenějších školních batohů je přístupná zevnitř, u batohů pro středoškoláky a vysokoškoláky má praktičtější přístup zvenku. Děti na základce pochopitelně noťas do školy nenosí, kapsu ale skvěle využijete na sešity, desky nebo případně učebnice. Super je, že tento náklad obvykle částečně i vyztuží záda samotného batohu, tak aby nebyla vyboulená.
Dobré je myslet i na vnější kapsy a jejich velikost. Vejde se do nich standardní půllitrová láhev na vodu? Nebo sportovní sedmidecka? Menší vnější kapsy by zároveň měly být alespoň trochu členěné. Protože ve školním batohu to je s pořádkem trochu jak v dámské kabelce, přiznejme si to. 😊
Když vnitřní prostor nestačí, hodí se i vnější popruhy. Skvělé jsou na jaře a na podzim třeba na uchycení bundy, kterou ráno školák potřebuje, odpoledne už je na ni ale teplo. Stejně dobře poslouží třeba i pro karimatku na odpolední aktivity, jako držák mokrého ručníku nebo sportovního oblečení, anebo do něj pohodlně upnete třeba i skateboard.
Hodně praktický doplněk najdete na našich modelech Exile a Basejumper. V zádovém prostoru je tajná kapsa, do které si může školák schovat cennosti nebo doklady – tramvajenkou počínaje a třeba „záložní“ stokorunou pro případ nouze konče.

Něco navíc?
Ještě byste chtěli další dobrý důvod, proč sáhnout po našem školním batohu? Pár se jich najde 😉
Tak zaprvé – ke každému batohu EXILE a BASEJUMPER dostanete zdarma penál ve stejném designu, jako má batoh.
A především si můžete vybrat z téměř sta různých designů barev a provedení. A všechny máme skladem!