Kouzlení s vodním sloupcem, aneb jak zůstat v suchu
19.11.2021 Poradna
Naše SNB & SKI bundy od letoška najdeš v nabídce ve dvou verzích. Proč? Protože jsme od vás dostali spoustu připomínek na téma „voděodolnost“. Do loňska jsme naše bundy dělali s osvědčenými membránami s vodním sloupcem 15 000 mm, který bude bohatě stačit na většinu aktivit… aby bunda promokla, musí být tak strašný počasí, že už stejně nikoho nebude bavit jezdit.
Ale kdyby náhodou jo, tak od letoška máme řešení – variantu PREMIUM. V takto označených bundách je totiž membrána s vodním sloupcem 30 000 mm. Super je, že si můžeš vybrat. Rozdíl v ceně je každopádně fajn – jen pětistovka.
A co za ni teda dostaneš? Než se do toho pustíme, tak pojďme zpátky do šesté třídy na základku. Určitě si vzpomeneš, že kapalina vyvíjí tlak v závislosti na výšce jejího sloupce, nikoliv celkového objemu. Jestliže tedy naše bundy mají vodní sloupec 30 000 mm, znamená to, že jejich membrána odolá třicetimetrovému sloupci vody.

Aha! Tak a teď si říkáš: „A k čemu je mi to dobrý, to asi nepotřebuju, ne?“ Patnáct taky dobrejch. Ano a ne. Vtip je v tom, že bunda nebo kalhoty musí snést na různých místech různé zatížení. Úplně nejtypičtější jsou SNB kalhoty. Jasný, s třicetimetrovým sloupcem na tebe může pršet nebo sněžit sebevíc a než membrána propustí vodu, je pravděpodobný, že už dávno budeš místo snowboardingu praktikovat waterboarding. Jenže co když si klekneš? Nebo spadneš na zadek a zůstaneš chvíli sedět? Co když najednou voda ze sněhu tajícího díky teplu tvého těla tlačí na membránu silou?
A to stejné platí i pro bundy – membrána musí vydržet vody v záhybech textilu, kde se voda hromadí, nebo se silou vmačkává. Taky si představ, co se děje, když si na mokrou bundu hodíš desetikilový batoh. Každý popruh pak tlačí vlhkost dovnitř bundy silou odpovídající pěti metrům vodního sloupce. A v kombinaci s dalšími faktory se s „patnáctkou“ dostáváš na hranu.
Rozumíme si? Zkrátka když si vybíráš bundu fakt na sport, na zimu a na hory, vyplatí se nešetřit. Jestli seš sváteční jezdec a když není azuro, na svahu tě nikdo neuvidí, klidně sáhni po standardním patnáctimetrovém vodním sloupci.

Ať se rozhodneš jakkoliv, máme pro tebe dobrou zprávu: opačným směrem voda posviští pořád stejným tempem. Kromě vodního sloupce, který tě chrání před vlhkostí zvenku, je totiž stejně důležitý údaj o prodyšnosti, tedy o schopnosti membrány odvádět vlhkost, kterou produkuje tvoje tělo. Pokud by membrána tuto vlastnost neměla, tak si můžeš vzít rovnou pláštěnku a vodní sloupec tě trápit nebude. 😉Membrány, které používáme, mají v obou stupních voděodolnosti prodyšnost 10 gramů na metr čtvereční za 24 hodin.
Složité? Ani ne.
Tento údaj zkrátka udává, kolik páry vzniklé pocením (ale třeba i tím, že si pod bundu dáš navlhlé oblečení) zvládne membrána odvést na její vnější povrch. Obvykle to bývá tak, že čím vyšší je vodní sloupec, tím nižší je schopnost membrány odvádět vlhkost. A ty pak musíš vždycky sáhnout po kompromisu. V případě SNB & SKI bund MEATFLY to pusť z hlavy.
Možná někde najdeš informaci o tom, že 10 g/m2/24 h je málo. Rozhodnutí je samozřejmě na tobě, ale klíčové je si říct, jak budeš bundu používat. Naše SNB & SKI bundy už podle názvu děláme tak, aby vydržely celý den „provozu“ na sněhu při jezdění na prkně nebo lyžování. Tedy při aktivitě, pro kterou je typické střídání aerobní fyzické aktivity s menší aktivitou (jízda na lanovce, zevlení na svahu, však víme 😉). Desetigramová hodnota je přesně pro takovou aktivitu ideální. Bunda funguje skvěle, odvádí vodu a brání tomu, abys prochladl, když se zrovna nehýbeš. Při větší prodyšnosti by ti zkrátka byla při zevlování zima 😊

Každopádně pokud plánuješ celý den neslézt z rampy, nebo běhat do svahu pěšky, bude lepší sáhnout třeba po nějaké sofshellce a teplo nahnat více vrstvami funkčního oblečení pod ní. Ale o tom příště.
Shrnuto podtrženo: když sáhneš po kolekci PREMIUM, za pětikilo navíc získáš jistotu, že s bundou můžeš vyrazit i do extrému. A na druhou stranu neděláš žádné kompromisy v prodyšnosti. To nejhorší, co se ti můžeš stát s odolnější membránou, je, že ji nikdy pořádně nevyužiješ.
Tak co? Mrkneš nejdřív na bundy se standardní membránou, nebo odolnější membránou?